Tahtakurusu

TAHTAKURULARI

Çoğu zaman sadece ısırıklara bakarak tahtakurularının varlığını tanımlamak zor olabilir. Bu haşereler bazen halk dilinde tahta biti olarak da tanımlansalar da tahtakurularının diğer işaretlerini incelemek, tahtakurularının varlığını doğrulamaya yardımcı olacaktır. Ve bu da evinizde yapılacak bir haşere ilaçlamasından en iyi verimi almanıza olanak sağlayacaktır. Tahtakurusu Isırığı Belirtileri Tahtakurusu, hayatta kalmak ve üremek için insan (veya diğer memelilerin) kanıyla beslenme ihtiyacı duyan bir parazit türüdür. İlginç bir şekilde, yetişkinler beslenmeden 1 yıl kadar hayatta kalabilirler ve olgunlaşmamış tahtakuruları beslenmeden 3 - 4 ay hayatlarını sürdürebilirler. Tahtakuruları, derinin içine girerek bir kan damarına ulaşmak için ısırmak zorundadırlar. Tahtakurusu Isırığının belirtileri kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. İlk başta kişi ısırığa karşı hassas olmayabilir ve bu nedenle de kızarıklıklar oluşmayabilir. Tek bir tahtakurusu, aynı bölgeyi bir kereden fazla ısırabilir. Ancak vücudun farklı kısımlarındaki ısırıklar, kişinin birkaç tahtakurusu tarafından ısırıldığını gösterebilir. Tahtakurusu Isırığı Nasıl Anlaşılır? Bunu gözlemleyerek anlamak mümkündür. Isırıklardan meydana gelen kırmızı noktalar daha sonra kaşınmaya başlar. Sivrisinek ısırığından farklı olarak düz çizgiler halinde meydana gelir ve bunlar bir bölgede rastgele görünme eğilimi gösterirler. Kırmızı noktalar kabarık yumrular şeklini alırlar ve hassas kişilerde oldukça kaşındırıcıdırlar. Tahtakurusu ısırığı vücudun her yerinde meydana gelse de, özellikle yüz, boyun, el, kol, vücudun tamamı veya bacaklarda kan damarlarının deri yüzeyinin yakınında olduğu her yerde ısırıkların çoğalması görülebilir. Tahtakurusu Isırığı Tedavisi Nasıl Olur? Birçok böcek ısırığı kolaylıkla tedavi edilebilir ve bu durum tahtakurusu ısırığı için de geçerlidir. İnsanların çoğunluğu tahtakurusu ısırığına karşı kötü bir reaksiyon geliştirmezler ve hastalık bulaşması konusunda da endişe duyulmasına gerek yoktur. Eğer sadece birkaç ısırık varsa, genellikle tedaviye gerek yoktur. Ancak ısırıklar yoğunsa, rahatsız etmeye başladıysa, kaşındırıyorsa veya ciddi döküntü halini alıyorsa, profesyonel tedavi için bir doktora başvurmalısınız.

Tahtakurusu Isırığı için Tıbbi Tedavi Tedavi tamamen kişiye ve ısırıkların derecesine bağlıdır ve doktorunuz aşağıdakileri uygulamak isteyebilir: Cilde uygulanan hafif steroid krem. Kaşınmayı rahatlatmak için ağızdan alınan antihistaminik tabletler. Antibiyotikler. (Bunlar sadece, derisi kaşındığında iltihap kapabilecek içi sıvı dolu kabarcıklar yayılmış olan kişilere verilmelidir.) Ama şu bir gerçektir ki tahtakurularından ve ısırmalarından kaynaklanan duygusal stresin tedavisi genellikle ısırıkların tedavisinden daha zordur.


Tahtakuruları & Tahtakurularının Isırması

Tahtakuruları Türkiye’de ve dünyanın her tarafında bir sorun haline gelmektedir.

Kolayca yayılırlar ve tahtakurusu sayısındaki hızlı büyümeyle sonuçlanan bu istilayla baş etmek zordur.

Bu sorunun üstesinden gelmenin en önemli yolu, tahtakurularıyla ilgili bir farkındalık oluşturmak, tahta kurularından kurtulmanın yol ve yöntemlerini bilmek ve tespit edilir edilmez en acil bir şekilde üstesinden gelmektir.


Tahtakurularını Tanıma

Yetişkin tahtakuruları 5 mm uzunluğundadır. Beslenmeden önce, düzleştirilmiş oval şekilde ve açık kahverengidirler, ancak beslendikten sonra daha yuvarlak ve koyu bir görüntü alırlar.

Gece ortaya çıkarlar ve vücut ısımız ve nefesimizdeki karbon dioksit onları bize çeker.

Genellikle yatak odasında bulunurlar ancak gün boyunca çatlak ve yarık yerlerde gizlenirler.


Tahtakurularının bulunduğu yerler:

• Yatakların/Döşeklerin ek yerleri
• Yatak pervazındaki yarıklar
• Yatağı çevreleyen mobilyanın arkasında (özellikle karyolanın başucundaki tahta)
• Duvarların yerle/zeminle buluştuğu yerler.

Daha yerleşik olan türler, tahtakurusu pisliğinden/dışkısından yatağın/döşeğin koyu veya siyah olarak lekelenmesiyle ilgilidir.

Yerleşik tahtakuruları, salgılarından çıkan kötü kokuyla belirgindirler.


Tahtakurularının Etkisi

Tahtakurusu ısırmasından endişe mi ediyorsunuz? Tahtakuruları insanların ve diğer memelilerin kanıyla beslenir.

Tahtakurularının hastalık bulaştırma ihtimali olmasına rağmen, bu durum çok nadirdir. Ancak, en büyük sorun, tahtakurusu ısırmalarının neden olduğu tahriş ve sıkıntıdır.

Tahtakuruları bir uzva zarar vermez/acıtmaz. Rahatsızlığa neden olan ve vücudun tepkisinden kaynaklanan kaşıntı tek sorundur.

Isırmaların üstesinden gelinmesi tahrişi dindirir, ancak, tahtakurularında çoğu zaman görülen bir durum olarak, çok sayıda ısırma meydana geldiğinde hala çok rahatsız edici olabilir.

Çok sayıda ısırma ve tahtakurularıyla temas, kaşıntılı tahrişe veya egzemaya neden olabilir.


Tahtakurusu Isırmaları

Tahtakurusu ısırmaları, ısırırken kurbanına haber vermez. Bu ısırmalar vücudun herhangi bir yerinde olabilir, ancak çoğunlukla deri yakınındaki kan damarlarına yakındır.

Tek bir tahtakurusu aynı bölgeyi birden fazla ısırabilir. Ancak, vücudun farklı bölgelerindeki ısırıklar, birkaç tahtakurusu tarafından ısırıldığını gösterir.

Tahtakurusu istilasının ilk anlarında, kurban, ısırıklara karşı bir duyarlılık göstermeyebilir ve kaşınma hissi oluşmayabilir.

Ancak, çarşaflara düşen küçük kandamlacıkları tahtakurusunun varlığını gösterir.


Tahtakurusu Isırıklarının Tanınması

Vücutlarımız çok farklı tepkiler verdiği için, ısırıktan tahtakurularını tanımak zordur.

Isırıklara tahtakurularının neden olup olmadığını tespit etmek için, ısırığın etraflı bir şekilde incelenmesi, ısırmanın ne zaman gerçekleşmiş olabileceği ve diğer faktörlerin göz önüne alınması daha önemlidir.

Tahtakurusu ısırıklarıyla baş etmeyle ilgili öneri ve tavsiye içinısıran böceklerle ilgili kılavuzumuza bakın.


Tahtakurusu İstilasının Kaynağı

Tahtakuruları genellikle elbiseler üzerinde veya mobilya içinde taşınarak eşyaya girer.

En yaygın tahtakurusu kaynağı istilanın olduğu bir otelde kalmaktır. Tahtakuruları veya yumurtaları elbiselere veya bavullara girerler ve daha sonra evlere taşınırlar.

Bir otelde kalırken tahtakurularıyla ilgili belirtiler varsa, ve özellikle uyurken ısırma meydana gelirse veya yatak çarşaflarında kan lekeleri görülürse, eve getireceğiniz eşyalar konusunda çok dikkatli olun.

Risk ve tehlikeyi değerlendirmesi için otel yönetimine başvurun-güvenilir olmasını sağlamak için, elbiseleri yıkayıp ütüleme, buharla dezenfekte etme ve işlemde geçirme gerekli olabilir.


Tahtakurularının Yayılmasına İzin Vermeyin

Eğer evinizde tahtakurusu istilası varsa, elbiseleri, bavulları veya mobilyayı otellere veya arkadaşlarınızın ve ailenizin evlerine götürerek tahtakurusu yayılma risk ve tehlikesi oluşturmayın.

Tahtakuruları, ayrıca, duvar veya yer/zemin boşluklarından bitişikteki eşyalara da geçebilirler. Eğer evinizde tahtakurusu varsa ve bir dairede veya teraslı bir mülkte oturuyorsanız, komşularınıza düşünün ve derhal harekete geçin.