Denizli Bakteri İlaçlama

Mikropların üremek için neme ihtiyacı vardır. Su içeriği yüksek gıdalar daha risklidir, çünkü mikroorganizmalar su olmadan yaşayamaz. O yüzden et, süt ve deniz ürünleri en riskli ürün gruplarıdır. Mikro organizmalar gıdaları bozduğunda gıdanın renginde, kokusunda, görüşünde değişiklik gözlemleriz. Etlerin rengi kararır, bloklaşma görülür, yapışma oluşur, vb. Mikropların üremesi için öncelikle gıdaya ihtiyaç vardır. Et, süt, yumurta, balık ürünleri en riskli gıda gurubudur. En az riskli olanlar marketlerdeki 1-2 yıl raf ömrü olan kuru ürünler, bisküvi, şeker, makarna, un gibi kuru gıdalardır. Bunlar tehlikesiz gıda gurubu olarak da tanımlanabilir. Mikropların üremesi için sıcağa ihtiyaç vardır. 4 ile 18 derece arasındaki sıcaklıklarda mikroorganizmalar üreyemezler ya da çok yavaş ürerler. Mikropların üremesi için en uygun sıcaklık 5 ile 65 derece arasındadır. Bu sıcaklıklarda mikroplar hızlı çoğalır. Pişirmede ise 72 dereceye kadar ısıtıldığı zaman mikroorganizmalar ölürler. Soğutulmuş ürünlerde de aslında bakteri vardır, ama zararsız düzeydedirler. Fakat normal oda sıcaklığına çıktığında hızla ürerler.

Gıda zehirlenmesinin önlenmesi için Et, balık ve tavuk gibi gıda grupları çok iyi pişirilerek tüketilmelidir. Pişirme sırasında ürünlerin merkezi sıcaklıkları 72°C derece üzerine çıkmalıdır. Fırında pişirme sırasında fırın sıcaklığı en az 160°C derece olmalı, fırın pişirme torbalarının üzerinde belirtilen ürün miktarı ve süre dikkate alınmalıdır. Yenmeden önce ısıtılan yemeklerin de 72°C üzerinde ısıtılması gereklidir. Mikrodalga fırında ısınma sırasında fırının kullanım talimatı okunarak ve gıdalar tercihan ağızları kapalı olarak ısıtılmalıdır. Mikrodalga fırında veya normal fırında pişirme sırasında gıdada soğuk noktalar olmamalı, sıcaklık gıdanın her yerine eşit dağılmış olmalıdır.


Bilgi Merkezi

Denizli Dezenfeksiyon Denizlide Korona İlaçlama Denizli İlaçlama Denizli İlaçlama Firması Denizli Fare İlaçlama Denizli Pire İlaçlama Denizli Bakteri İlaçlama Denizli Okul İlaçlama Denizli Hastane İlaçlama Denizli Fabrika İlaçlama Denizli Tahtakurusu